Home » Tedavi Hizmetlerimiz » Periodontal Uygulamaları

Periodontal Uygulamaları

Dişeti Hastalıkları

Periodontal dokular 4 kısımdan oluşur:
Sement: Dişin kökünü kaplayan 0,5 kalınlığındaki diş kısmı
Alveol kemiği: Dişin köklerini saran kemik
Dişeti: Gingiva
Periodontal ligament (bağ): Diş kökü ile kemik arasındaki bağlar.
Periodontoloji, dişleri çevreleyen yumuşak (periodontal ligament, dişeti) ve sert dokuların (kemik, sement) yapısını, bu dokularda meydana gelen hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisini inceleyen bir diş hekimliği dalıdır. Dişler, içinde bulundukları alveoler çıkıntı olarak adlandırılan kemiğe direkt olarak bağlanmazlar. Dişlerle kemik arasında, liflerden oluşan, periodontal ligament olarak adlandırdığımız doku bulunur. Periodontal ligament, dişler üzerine gelen kuvvetin çene kemiğine yumuşatılarak iletilmesini sağlar. Bu yapıların üzeri dişeti ile kaplıdır. İşte dişin etrafındaki bu dokular periodontal dokular olarak adlandırılır.
Sağlıklı dişeti ve periodontal dokular
Sağlıklı dişetleri soluk pembe renktedir, mattır ve sıkı kıvamlıdır. Dişeti, boyun bölgesinde dişi bir yaka gibi sarar, diş ile birleştiği yerde bıçak sırtı şeklinde sonlanır. Diş ile dişeti arasında yaklaşık 1-1.5 mm lik bir aralık bulunur. Bu aralık dişeti oluğu olarak adlandırılır. Periodontal hastalıklar işte bu dişeti oluğundan kaynağını alır. Sağlıklı dişetleri, fırçalama sırasında asla kanamaz.
Dişeti sağlığı neden bozulur?
Temel neden kötü ağız hijyeni ve bunun sonucu oluşan diştaşları yani tartarlardır. Bunun yanı sıra bazı sistemik hastalıklar da ilk önce dişetlerinden belirti verirler.Örneğin lösemi gibi.
Tartar (diştaşı) nasıl oluşur?
Gıda artıkları tükrükteki minerallerle birleşerek dişler ve dişetleri etrafında kireç tabakaları oluştururlar. Bu kireç tabakaları başlangıçta yumuşaktırlar. Ancak hızla sert tabakalara dönüşürler. Fırçalayarak bunları dişlerinizden uzaklaştıramazsınız. Ancak dişhekiminiz diştaşı temizliği için dizayn edilmiş uygun ultrasonik aletlerle dişlerinize zarar vermeden çıkartabilir.
Tartarlar temizlenmek zorunda mıdır?
Evet tartarlar belli aralıklarla (genellikle 6 ayda bir kere) mutlaka temizlenmek zorundadırlar. Temizlenmediklerinde dişler etrafında ve dişetleri içinde kendilerine ait yuvalar oluştururlar. Bu yuvalara dişeti cebi denir. Dişeti cebi oluştuktan sonra içindeki diştaşı büyür ve dokuda yabancı madde reaksiyonuna yol açar. Bu da ağzımızda dişeti iltihabı olarak kendini gösterir.Dişeti iltihabına gingivitis denir.
Tartar temizliği dişlere zarar verir mi?
Bu soru dişhekimlerine sık sorulan bir sorudur. Hatta bu sorunun devamında ‘ temizlik sırasında diş mineleri çizilir mi’ veya ‘bir kere temizletince hep ister mi?’ gibi sorular da ardı ardına gelir.Hayır, diştaşı temizliği dişlere zarar vermez. Hatta ağzınız için yaptırabileceğiniz en faydalı,en çabuk,en rahat ve en ucuz işlemdir. Bunun yanı sıra düzenli temizlik yaptırarak birçok ağız ve diş probleminin de önüne geçebilirsiniz.
Özetleyecek olursak :
Dişeti kanaması
Kötü ağız kokusu ve ağızda kötü tat,
Dişetlerinde şişme ve kızarma
Dişetlerinde yanma
Dişetlerindeçekilmeler ve açığa çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet
Dişeti kenarlarında veya dişler arasında diş taşlarına bağlı siyah alanlar
Diş ile dişeti arasından iltihap gelmesi
Dişlerde sallanmalar, uzamalar, dişler arasında açılmalar
Dişetlerini kurcalama isteği
Dişeti hastalığının temel belirtileridir.
Unutmayın; erken teşhis ve tedavi her zaman daha kolay ve daha ucuzdur.
Dişeti iltahabının tedavisi: Enfeksiyonun düzeyine göre tedavi biçimi değişmektedir. Dişeti hastalıkları 3 safhada incelenmektedir.
Gingivitis : Diş hekimi tarafından yapılan diştaşı temizliği ile tedavi edilir.
Orta Düzey Periodontitis : Dişeti hastalıkları uzmanı tarafından yapılan küretaj – kök yüzeyi düzleştirilmesi işlemi ile yapılan tedavidir.
İleri Düzey Periodontitis: Uzman hekim tarafından yapılan FLAP operasyonu ve gerekli yerlere yapay kemik greftleri yerleştirilerek tedavi edilir. Kemik düzeyinin telafisi mümkün olmayan boyutlara geldiği vakalarda dişi çekmek kaçınılmazdır.
Periodontal hastalıklar dişeti iltihabı (gingivitis) ile başlar. Yani gingivitis, periodontal hastalığın erken dönemidir. Bu dönemde dişetleri kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümüştür. Erken dönemde çok fazla rahatsızlık vermeyebilir. Tedavi edilmezse hastalık periodontitise ilerleyerek dişeti ve dişleri destekleyen alveol kemiğinde geriye dönüşsüz hasar oluşturabilir.

BaskentSOFT