İmplant, ağız içinde olan eksik diş ve/veya dişlerin işlevlerini tekrardan yerine getirebilmesi için yapılan ve çene kemiğine uygulanan bir yapay diştir.Titanyumdan üretilen implantlar bio-uyumlu olduğu için zamanla ağız içinin orijinal bir parçası olur..

İmplantlar kemik gelişimi tamamlamış her yaştan insana uygulana bilen bir tedavi sistemidir. Estetik Diş Hekimliğinde de olduğu gibi estetik açıdan da implantlar günümüzde birçok hasta tarafından kullanılıyor. Çevrenizde birçok kişinin implant tedavisi olduğunu, implant olan yapay bir diş kullandığını anlayamazsın.

Her Hastaya İmplant Uygulanabilir Mi?

Dental İmplant ların uygulanabilmesi için çenedeki kemik yapısının buna uygun olması gerekir.Çünkü implantlar belli bir genişliğe ve yüksekliğie sahiptirler. İmplant tedavisi yani yapay diş uygulanacak olan hastanın çenedeki kemik yapısının implantın genişliğine ve yüksekliğine uymasını gerekir. Eğer kemik yapısı uygun ise implant yani yapay diş başarısını olumlu yönden etkiler.

İmplant uygulanacak hastanın ciddi sağlık sorunları yok ise ( doktor kontrolü altında olmayan diabet ve hipertansiyon hastaları, kemoterapi veya radyoterapi gören hastalar gibi) implant yaptırmanın yaş sınırı yoktur.Fakat çok genç hastalarda ergenlik çağını tamamlamış olması şartı aranmaktadır.

İmplant Avantajları

İmplant altyapılı protezler diğer protezlere göre çok daha iyi çiğneme fonksiyonu sağlarlar. Estetik ve dayanıklılık bakımından oldukça üstündürler. Hiç dişi kalmamış hastaları hareketli protez kullanma zorunluluğundan kurtarir. Diş çekiminden sonra oluşan çene kemiği erimelerini engeller. Diş çekiminden sonra oluşan çene kemiği erimelerini engeller.

İmplant Ömrü

Uygun şartlar altında uzman bir hekim tarafından yapılan implantın ömrü uzundur. Unutulmamalı ki kendi dişlerimiz de bize ömür boyu kullanılmak üzere verilmiştir. Ancak iyi bakım ve düzenli kontrol yapılmazsa kendi dişlerinizi kaybedebildiğiniz gibi implantlarınızı da kaybedebilirsiniz. İmplantlar ömür boyu kullanılabilmektedir. Bunun için size anlatılan şekilde bakım yapmalı ve diş kontrollerinizi aksatmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir